Окислювальний стрес, стабільність ДНК та спричинене запалення у молодих хворих на целиакию

Підписатися на розсилку новин СЦ

Призначення: Целіакія (CD) - це багатофакторний, аутоімунний, чутливий до глютену запальний розлад тонкої кишки. Враховуючи патогенез CD, сувора дієта без глютену (GFD) - єдине лікування, здатне відновити цілісність епітелію та усунути ускладнення. Поточне дослідження було розроблене для того, щоб оцінити, чи достатньо використання GFD для підтримки правильного окислювального / антиоксидантного балансу та зменшення спричинених ознаків запалення у молодих пацієнтів із СD. Методи: Дослідження охопило 80 дітей у віці від 7 до 18 років, які відвідували службу гастроентерології у відділені гастроентерології, гепатології та харчування дітей із лікарні Virgen de las Nieves у Гранаді. Дітей з діагностованою CD було включено до групи целіакії, яка дотримувалася суворої GFD протягом 2 років (n = 40), а контрольна група (n = 40) включала здорових дітей з негативним серологічним статусом. Аналізували розчинну супероксиддисмутазу 1 та 2, загальний антиоксидантний статус, 8-гідрокси-2'-дезоксигуанозин, кортизол, мелатонін та запальні параметри у плазмі, 15-F2t-ізопростани в сечі та розриви ДНК у лімфоцитах периферичної крові.

Результати: Не було виявлено відмінностей в окислювальному стресі між пацієнтами, які мали CD, та контрольною групою; однак IFN-γ, IL-1α, IP-10 та TNF-β були більшими у пацієнтів з CD. VEGF також був вищим, ніж у контрольній групі.

Висновок: GFD у хворих на СD достатньо для зменшення окисного стресу; однак, у випадку наявності запалення, початкове потрапляння глютену перед стабілізацією GFD є досить сильним, щоб викликати запальний стан, який зберігається (навіть при споживанні GFD); тим часом збільшення VEGF, в групі CD, може бути компенсаторним механізмом відновлення пошкодженої слизової оболонки та атрофії ворсинок дванадцятипалої кишки, завдяки її ролі в активації ендотелію та генерації нових функціональних та стабільних судинних мереж.

Безглютенові суміші Ms.Tally